При поредната тежка катастрофа вчера загинаха две деца и бащата на едното от тях. Другите двама пътници в автомобила са настанени в болница с тежки травми.
По повод трагичния инцидент, при който тир премаза лека кола, вътрешният министър Иван Демерджиев призова „стопаните на пътя да се събудят“. В противен случай той се закани да сезира прокуратурата за „престъпно бездействие“. Според него е недопустимо товарен камион, без товар, да премине през мантинелата. Демерджиев подчерта, че министерството предприема комплексни мерки за ограничаване на пътния травматизъм и настоя Агенция „Пътна инфраструктура“ да реагира незабавно.
Същевременно стана ясно, че МВР работи по цялостна стратегия за пътна безопасност по испански модел. По думите на министъра резултатите от нея ще се усетят на по-късен етап, като преди това ще бъде направен задълбочен анализ на данните от последните години.
Демерджиев определи като тревожно състоянието на мантинелите в страната. Според него трябва да бъдат проверени още качеството на пътната настилка, сцеплението на асфалта и редица други фактори. Той подчерта, че проблемите в рисковите участъци трябва да се отстраняват възможно най-бързо, и разкритикува практиката в началото на летния сезон да се извършват ремонти без достатъчна организация. Министърът посочи още, че сериозно безпокойство будят забавянията на съда и прокуратурата по дела, свързани с пътната инфраструктура.
Стана ясно още, че във връзка с отстраняване на проблемите в опасните пътни участъци той е поискал от Фонда за пътна безопасност подробно мотивиране на докладите. Демерджиев допълни, че ще бъдат извършени проверки на направените до момента разходи, а при установени злоупотреби ще бъдат сезирани компетентните органи.
Коментари
Статията има 0 коментара