Свободен Глас

зареждане

България

Протест срещу изграждането на ветроенергиен парк върху пасища в Осогово

Вече има заведено (на 13.03.25 г) възражение срещу инвестиционното предложение от общински съветник Цветомира Маринова, подписано от 159 граждани на община Кюстендил.

На 30 април 2025 г. от 14 ч. пред сградата на Община Кюстендил ще се проведе граждански протест срещу изграждането на ветроенергиен парк с 24 ветрогенератора върху площ от 7767 декара високопланински пасища по билото на планина Осогово.

Те попадат в територията на Натура 2000 и са в непосредствена близост до две защитени зони – БГ 002079 „Осогово“ за опазване на дивите животни и БГ 001011 „Осоговска планина“ за опазване на природни местообитания на птици. Предвидените за строеж ветрогенератори са едни от най-големите по размер с обща височина на постамент и перка от 245 м, и изкоп за основата от 18 х 18 м и дълбочина 3,5 м., за всеки от които ще са нужни над 800 куб. м бетон и десетки тонове арматурно желязо.

Протестът е съгласуван с 22-то заседание на Общински съвет Кюстендил, на което ще се разгледа внесеното в началото на 2025 г. искане за изменение на Общия устройствен план на Кюстендил в полза на изграждане на ветрогенераторите в Осогово. Искането е внесено от г-жа Росица Кирова, народен предстваител на ГЕРБ, и собственик на Венти Енърджи Груп ЕАД, чийто е инвестиционният проект за ветропарка, както и теренът.

Земите са придобити в периода между 2012 – 2014 г., когато Министерство на земеделието провежда търгове за продажба на държавни земеделски земи за собствениците на поименни компенсаторни бонове (ПКБ). Тогава г-жа Кирова добива държавни пасища на цена до 100 лв за декар, като общата площ на бившите държавни пасища, вписани в актива на Венти Енърджи Груп ЕАД е 9975 декара.

Вече има заведено (на 13.03.25 г) възражение срещу инвестиционното предложение от общински съветник Цветомира Маринова, подписано от 159 граждани на община Кюстендил. В него се изтъкват основните притеснения и на протестиращите относно екологичните и здравни рискове и щети, които ветрогенраторите представляват за населението, региона и биоразнообразието, както и несъответствието на проекта с дългосрочното устойчиво развитие на областта, чиито силни страни са земеделието и туризма. Тече и активна петиция, изразяваща несъгласието на населението на област Кюстендил с инвестиционното предложение.

Подпишете петицията ТУК

Присъединете се към нашата общност в Telegram ТУК!

Снимка: iStock

Свързани статии

Коментари

Статията има 0 коментара

Напишете коментар

Вашите имейл и телефон няма да бъдат публикувани

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД